AKTUALNE

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa Anny Buczko.

Wystawa dostępna do 31 marca 2024 r. w sali ekspozycyjnej biblioteki.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

O autorce

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

W holu Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) można oglądać wystawę prac konkursowych uczniów ZWiPPP nr 1 w Chełmie, które powstały w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Ekspozycja będzie czynna do 29 marca. Zapraszamy!

Widokówka z Chełma

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac uczniów ZWiPPP nr 1 w Chełmie, przygotowaną z okazji 632 urodzin naszego miasta. Ekspozycję można oglądać w holu Biblioteki do końca marca 2024 r. Zapraszamy!

EKSPOZYCJE ZAKOŃCZONE

Ekspozycja „20 lat z Pasją w drodze" to wystawa retrospektywna, podsumowująca dwie dekady pracy artystycznej Moniki Wolszczak w Stowarzyszeniu Twórczym "Pasja", ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich plenerów i podróży autorki. Wystawa będzie czynna w dniach 01.12.2023-05.01.2024 w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie (ul. Henryka Wieniawskiego 15) w godzinach pracy placówki. Serdecznie zapraszamy!

O autorce

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę malarstwa URSZULI KRZYSIAK  pt. MOJEMU MIASTU, która będzie czynna do 1 grudnia 2023 r. w sali ekspozycyjnej Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15).

SZCZEGÓŁY

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie oraz Archiwum Państwowe w Lublinie zapraszają do zapoznania się z wystawą DROGI KU WIEDZY. Autorami wystawy są Renata Gąsior – kurator wystawy i Marek Krzykała – projektant  graficzny APL. Wystawa będzie dostępna OD 12 DO 28 PAŹDZIERNIKA 2023 R. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, ul. H. Wieniawskiego 15 w godzinach pracy placówki. Wystawa towarzyszy obchodom Dnia Edukacji Narodowej oraz 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej.

o wystawie

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej w związku z setną rocznicą urodzin noblistki.

Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę poświęconą życiu i twórczości poetki (NIE)POWAŻNA SZYMBORSKA.

szczegóły...

QUIZ O SZYMBORSKIEJ

Esencja życia jest zaklęta w niejednoznaczności, która snuje się własnymi ścieżkami. Dzięki temu jest ono ulotne, najpiękniejsze i niepowtarzalnie czarujące, emanujące subtelnością i tym, co oczywiste…

TRZY – CZARNE NA BIAŁYM  jest tematem przewodnim wystawy prac Urszuli Mazurek.

Ekspozycja jest dostępna od 4 września 2023 r.

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę „Rodzina Ulmów wśród Sprawiedliwych”. Ekspozycja prezentuje zbiory biblioteczne upamiętniające sylwetki Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, którzy za niesioną pomoc zapłacili życiem. Wystawę przygotowano w związku z beatyfikacją Rodziny Ulmów. Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki od 5 września do 22 września 2023 roku.

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza na wystawę współczesnych plakatów filmowych zorganizowaną we współpracy z chełmskim Centrum Kultury Filmowej „Zorza”.

Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia 2023 r.

szczegóły

Słońce, lato, wakacje … - zapraszamy na wystawę prac dzieci Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chełmie pt. WAKACYJNA, MORSKA WYPRAWA… Ekspozycję można oglądać w holu Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. Henryka Wieniawskiego 15) do 28 lipca 2023 r.

Z okazji 103. rocznicy urodzin wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II, zorganizowana została wystawa pt.: JAN PAWEŁ II UWIELBIAM TĘ MIŁOŚĆ.  Ekspozycja prezentuje zbiory biblioteczne: książki, płyty, a także ilustracje papieża w różnych momentach życia, opatrzone cytatami pochodzącymi z Jego twórczości. Naszą wystawę swoimi pracami plastycznymi wsparli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie pod kierunkiem Pani Marii Sas – Mireckiej. Wystawę można oglądać w holu głównym w godzinach pracy biblioteki.

Od 14.06.2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie czynna jest wystawa prac malarskich pani Małgorzaty Nieborak pod tytułem „Tworzywo”.  Ekspozycję cechuje fantazyjność i tajemniczość, a także niezwykle nowatorskie podejście do procesu malowania i samego nomen omen tworzywa. Prace pani Małgorzaty Nieborak obejrzeć można w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie przy ul. H. Wieniawskiego 15 w godzinach pracy książnicy.

Wystawa czynna będzie do 28 lipca bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.

o wystawie

Zapraszamy na wystawę prac dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmie pt. „Moja rodzina”. Ekspozycję można oglądać w holu Biblioteki Pedagogicznej (ul. Henryka Wieniawskiego 15) do 26 maja 2023 r.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę ze zbiorów biblioteki ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA. Wystawę można oglądać w holu w dniach 22.05-02.06.2023 r.

Do 12 maja w holu Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie można było oglądać wystawę prac nagrodzonych w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Dobro i piękno w świecie bajek H. Ch. Andersena” oraz ekspozycję prac plastycznych pięciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chełmie pt. „Wiosenna łąka”.

W dniach 17.04 -12.05.2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie dostępna była wystawa przygotowana z okazji 60-lecia Urzędu Statystycznego w Lublinie. Na wystawie zostały zaprezentowane plakaty przedstawiające w przystępny sposób różne aspekty pracy Urzędu. Mogliśmy zobaczyć kolejnych Dyrektorów Urzędu od początku jego istnienia, zmiany zachodzące w organizacji pracy oraz postęp informatyczny, działalność edukacyjną, współpracę z różnymi instytucjami (szkołami, uczelniami, bibliotekami), organizowane Olimpiady Statystyczne oraz liczne publikacje przedstawiające procesy demograficzne, ekonomiczne zachodzące w przeszłości i obecnie.

 „Śladami mojej rodziny” –  to dziesiąta indywidualna wystawa pani Urszuli Krzysiak, zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Artystka zaprezentowała na niej rysunki, które powstały podczas pandemii i stanowią sentymentalną podróż do miejscowości bliskich pani Urszuli, do miejsc noszących niezwykle ważne i miłe malarce znaki; ślady genetyczne. To niezwykłe „drzewo genealogiczne” można było oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w dniach 16.03-14.04.2023 roku.

Do 21 kwietnia 2023 r. w holu Biblioteki Pedagogicznej (ul. Henryka Wieniawskiego 15) można było oglądać prace plastyczne uczniów  Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie, przygotowane na konkurs z okazji Światowego Dnia Wody. Uczniowie przypomnieli użytkownikom biblioteki, że „woda jest źródłem życia” i nie wolno jej marnować.

Wiosna i Święta Wielkanocne były okazją do wyeksponowania prac plastycznych przygotowanych przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie. Przedszkolaki zaprezentowały wykonane ciekawymi technikami kolorowe wiosenne kwiaty, ptaki i pisanki. Wystawę można było oglądać w holu Biblioteki Pedagogicznej do 7 kwietnia 2023 r.

Z okazji Dnia Kobiet zaprosiliśmy czytelników na wystawę „Z kobietą w tytule", która prezentowała różne wizerunki bohaterek literackich i filmowych. Ekspozycja składała się z  wydawnictw książkowych i filmów DVD, pochodzących z zasobów biblioteki. Wystawie towarzyszyły prace kol. Urszuli Mazurek, ukazujące piękno i subtelność kobiety.

Do 18 marca 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej  (ul. H. Wieniawskiego 15) można było oglądać barwne i ciepłe w odbiorze wizerunki wyjątkowych babć i dziadków, wykonane w ramach konkursu, przez uczniów Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

W dniach 21.02-07.03.2023 r. w holu Biblioteki Pedagogicznej można było obejrzeć pokonkursową wystawę, popularyzującą bezpieczne korzystanie z sieci. Autorami prezentowanych prac plastycznych byli uczniowie Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

W dniach 22.02-06.03.23r. zaprosiliśmy czytelników na ekspozycję upamiętniającą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prezentowaliśmy materiały pochodzące z zasobów własnych placówki, dotyczące historii i działalności podziemia niepodległościowego w Polsce. Na ekspozycję składały się książki, artykuły z czasopism, filmy dokumentalne i fabularne, płyty z pieśniami o „wyklętych” oraz zbiory graficzne: teka edukacyjna IPN oraz gra planszowa „Bohaterowie Wyklęci.”

Walentynkowemu Tygodniowi w bibliotece towarzyszyła wystawa plakatów z filmów o miłości, udostępnionych przez CKF „Zorza”. Wystawę można było oglądać w dniach 14 – 28 lutego br.

22 stycznia obchodziliśmy 160. rocznicę  wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji zachęcaliśmy użytkowników do obejrzenia wystawy tematycznej przygotowanej ze zbiorów biblioteki. Ekspozycja prezentująca książki, filmy DVD i zbiory graficzne, była dostępna do 10 lutego. 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) zaprezentowała wystawę „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”, opracowaną przez prof. Tomasza Pospiesznego i Ewelinę Wajs-Baryłę. Wystawa ukazywała Marię Skłodowską-Curie jako kobietę o wielu obliczach. 

o wystawie

Prace świąteczno-zimowe, przygotowane przez przedszkolaków z koła plastycznego działającego w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym "Arka Przyszłości" o profilu artystycznym w Chełmie, można było oglądać w holu biblioteki do końca grudnia 2022 roku.

W grudniu zaprosiliśmy czytelników do obejrzenia  wystawy „W świątecznym klimacie”, złożonej z wybranych zbiorów bibliotecznych oraz prac dzieci 6-letnich z grupy „Krasnale” z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Chełmie.

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zaprosiliśmy czytelników do obejrzenia wystawy tematycznej przygotowanej ze zbiorów biblioteki. Ekspozycja prezentowała książki, Teki edukacyjne IPN, filmy DVD oraz materiały z kolekcji Eugeniusza Wilkowskiego i ks. Waldemara Jońca.

W październiku (05-28.10.22) użytkownicy biblioteki i wszyscy miłośnicy twórczości Pani Urszuli Krzysiak mogli obejrzeć dziewiątą indywidualną wystawę malarki w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie, na której zaprezentowano najnowsze prace artystki poświęcone architekturze. Pani Urszula w charakterystycznej dla siebie kolorystyce ukazała baśniowy świat budowli Lwowa, Kijowa, Kazimierza Dolnego, ale też Wojsławic, Wólki Leszczańskiej, Wereszczyna czy Olchowca. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 5 października 2022 roku.

W listopadzie zaprosiliśmy do oglądania wystawy fotografii Iwony Tuźnik, Ewy Tuźnik i Magdaleny Wnuk prezentujących stare, trochę zapomniane cmentarze chełmskiego pogranicza. Ważnym przesłaniem ekspozycji była dbałość o lokalne tradycje i zwiększenie zainteresowania kulturą pogranicza oraz pielęgnowanie pamięci o tym co zapomniane, a niesłychanie istotne dla przyszłości. Prezentowane fotografie ukazywały rytm pór roku i przemiany w przyrodzie. Takie artystyczne utrwalenie cmentarzy to sposób na podkreślenie niedocenianej roli natury w tworzeniu nastroju tych miejsc. Warto pamiętać, że stare cmentarze bywają cenne również ze względu na rzadkie gatunki roślin, a nawet zwierząt.

"Miś pluszowy, miś kudłaty
biały, czarny lub łaciaty.
Wszystkie misie my kochamy
bo ich święto dzisiaj mamy."
Do 15 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej była udostępniona wystawa prac konkursowych "Mój pluszowy miś" dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Arka Przyszłości" o profilu artystycznym w Chełmie.

CZARNE NA BIAŁYM

Wielowymiarowość naszej wyobraźni, duszy, spojrzenia, odczuć, codzienności zaklęta w obrazach to temat przewodni wystawy prac Urszuli Mazurek. Każdy z nich to subtelnie przemyślana linia wykonana niecodziennym narzędziem - skalpelem, który odkrywa drzemiące pokłady emocji, charyzmy, osobowości twórcy i odbiorcy. Technika pozwalająca wydobyć widocznym dla oka to, co intrygująco zwyczajne, ale niebanalnie najpiękniejsze w życiu.
Wystawa była czynna w dniach 18.07. – 09.09. 2022 r. w godzinach pracy Biblioteki.

Szkłem malowane

W Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie przez cały kwiecień można oglądać wyjątkową, kolorową wystawę „Szkłem malowane” Stanisława Majewskiego z Łęcznej. Wielobarwne witraże powstały dzięki namiętnej pasji artysty i życia w symbiozie z kolorowymi szkiełkami. Fascynacja grą kolorów i światła przenikającego przez szkło „prześladowała” Pana Stanisława od zawsze. Podstawowe tajniki kunsztu pracy z kolorowym szkłem poznał w pracowni witrażowej w Gdańsku Oliwie. Swoje hobby artysta wypełnia juz od 30 lat z przerwami na okresy leczenia. Sam o sobie mówi: pasja i choroba  sprawiła, że zacząłem dostrzegać piękno tego świata, spotykać wielu ciekawych ludzi i stosować ważną życiową zasadę: codziennie zrób coś dobrego dla drugiego człowieka, bo to jest najlepszy sposób na depresję wg cytatu Rabindranata Tagore „Spałem i śniłem, że życie jest radością. Ocknąłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zrozumiałem, że służba jest radością. Teraz uważam, że każdego dnia trzeba czynić dobry uczynek…”

Piąty żywioł

Zapraszamy na wystawę liryczną prezentującą wybrane wiersze Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, nauczyciela i pisarza związanego z przedwojennym Chełmem. Motywem przewodnim wystawy jest kobieta, nieznana i eteryczna adresatka westchnień poety. „Piątym żywiołem” na chwilę stały się uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, której patronem jest autor wierszy. Uczennice klas fryzjerskich w sesji zdjęciowej pod kierunkiem nauczycielek zawodu, pani Marzeny Wilińskiej i Anety Chomczyńskiej zaprezentowały własne stylizacje fryzur, makijażu i stroju nawiązując do klimatu minionego czasu ukrytego w poezji Kaja. Autorką biało-czarnych fotografii jest pani Anna Berbecka, bibliotekarka szkolna.

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego15) zaprasza na wystawę prac  studentki architektury, pasjonatki sztuki - Nikolety Kalińskiej.

„Wystawa Graf stanowi przełożenie zjawisk, kadrów i emocji, towarzyszących marzeniom sennym. To poszukiwanie tajemnic zagłębionych w nieodkrytej materii człowieka, olśniewającej i mrocznej za razem. Kadry przedstawiają wyrywki z teoretycznej nieświadomości - doświadczeń, w których ludzkie ciało i umysł nie uczestniczyły, lecz były w stanie je odtworzyć i połączyć w spójną całość, prowadząc do poznania świadomości i odczuć na nowo. Jak zatem odczytywać  tak ukształtowane kadry i jak nazwać kłębiące się podczas analizy emocje?

- Wystawę można interpretować wielorako, dzięki indywidualnemu spektrum emocji. Odpowiedzi na pytania można poszukiwać w wystawie całościowo lub segmentowo. Można podzielić ją na jasne i ciemne tony, rozbłyskujące i skryte. Te wszystkie możliwości stanowią o jej niepozornej wyjątkowości.”

Nikoleta

Jak co roku zapraszamy na wystawę upamiętniającą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prezentujemy materiały pochodzące z zasobów własnych placówki, dotyczące historii i działalności podziemia niepodległościowego w Polsce.

Na ekspozycję składają się książki, artykuły z czasopism, filmy dokumentalne i fabularne, płyty z pieśniami o „wyklętych” oraz zbiory graficzne: teka edukacyjna IPN i gra planszowa „Bohaterowie Wyklęci.”

"Nadbużańskie struganie" - wystawa

Wystaw prac rzeźbiarskich ANDRZEJA SUCHOCKIEGO, artysty, organizatora corocznych plenerów rzeźbiarskich i działacza społeczno-kulturalnego. 

Kolekcja aniołów, szopek bożonarodzeniowych, krzyży, sztuki użytkowej prezentowana na wystawie wprowadzają w świąteczny nastrój i wiejski klimat.

GALERIA

Zimową porą...

Prezentowane prace plastyczne wykonali podopieczni Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

Zapraszamy na wystawę  wspomagającą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Na ekspozycję składają się zbiory graficzne, filmy edukacyjne, artykuły z czasopism oraz książki ze zbiorów Biblioteki.

Wystawę można oglądać w dniach 08-28 października 2021 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie  (ul. H. Wieniawskiego 15).

Bajkowa kukiełka z drewnianej łyżki

Prezentowane prace zostały wykonane w ramach konkursu plastycznego przez dzieci i młodzież Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno -Pedagogicznej nr 1 w Chełmie. Ekspozycja przygotowana przez nauczycielki, opiekunki przedsięwzięcia - Gabrielę Sado i Renatę Bielak, stanowi okazję do promocji placówki w środowisku lokalnym oraz zaprezentowania innowacji twórczej, pasji i talentów podopiecznych ZWIPPP nr 1 w Chełmie.

Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie do 30 czerwca 2021 r., w godzinach pracy placówki.

Malarstwo

Zapraszamy na wystawę Zbigniewa Abraszka Malarstwo. Prezentuje on 9 pejzaży, które powstały w 2021 r. Ukazują one miejsca bliskie sercu artysty, stanowiąc swoistą podróż, pełną sentymentalizmów i wzruszeń. Skryte w fakturze i barwie uczucia w naturalny sposób udzielają się odbiorcom i pozwalają choć na chwilę przenieść się w idylliczny świat młodzieńczych marzeń.

Ekspozycja będzie czynna  w dniach 08.06-02.07.2021 r. w godzinach pracy placówki.

Zwiedzanie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zbigniew Abraszek

wystawa artystyczna Nikolety Kalińskiej „Pędzlem po fali”

Wystawa chełmianki, studentki architektury, przedstawiająca rozwój na drodze jej pięcioletniej pracy z rysunkiem i malarstwem. Wraz z obcowaniem z nowymi formatami i technikami rosła ogromna pasja, która stopniowo doprowadziła do spełnienia marzeń o studiach w nadmorskim mieście. Zainspirowana lekkością, zarazem mocą fal, przechodzi z czarno-białych ostrych linii, do plastycznych dynamicznych kolorów w rytmie farby temperowej.

Wiosna, ach to TY!

Wystawa prac autorstwa podopiecznych Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.
Ekspozycję dostępna w holu bibliotecznym do 25 maja.

13 kwietnia. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - treść uchwały Sejmu przyjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r.

spis dostępnej literatury i zbiorów specjalnych

"Baczyński znany i nieznany"

Wystawa powstała z okazji Światowego Dnia Poezji oraz przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wystawa prezentowała bardziej i mniej znane fakty z życia poety – ukazuje go nie tylko jako zdolnego pisarza, ilustratora, ale także jako ucznia, powstańca i męża. 

"Ważki - piękne i pożyteczne"

Jeśli chcesz zobaczyć piękne i niespotykane okazy ważek, przyjdź do nas! Zanim będziesz mógł podziwiać je w naturze, obejrzyj wystawę fotografii przyrodniczej EWY RAUNER-BUŁCZYŃSKIEJ pt. WAŻKI – PIĘKNE I POŻYTECZNE.

szczegóły

"Jej portret"

Na wystawę składa się 11 plansz prezentujących sylwetki niezwykłych kobiet, które w swoich czasach odegrały niebagatelną rolę i w szczególny sposób zapisały się w historii polskiej literatury, sztuki i sportu. Dopełnienie ekspozycji stanowi bogaty zbiór książek, które pozwolą poznać życiowe losy i wybory kobiet mądrych, utalentowanych i pięknych.