Co to jest OZE?
Otwarte Zasoby Edukacyjne (ang. Open Educational Resources – OER) – wspólna nazwa dla wszelkich zasobów edukacyjnych, do których istnieje w pełni otwarty dostęp dzięki objęciu ich wolnymi licencjami lub przeniesieniu do domeny publicznej i udostępnieniu za pomocą dowolnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarte_Zasoby_Edukacyjne
Wiedzę o OZE systematyzuje Przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych, który został przygotowany głównie z myślą o nauczycielach szkolnych, niemniej jednak każda osoba zainteresowana otwartością w edukacji, znajdzie tutaj praktyczne informacje, jak działać w otwartym modelu publikacji.
Przewodnik to wiedza w pigułce, który daje solidne podstawy teoretyczne na temat OZE, przewodnik to idealny punkt startowy. Jest również dobrym sposobem na usystematyzowanie problematyki otwartych treści. Znajdują się w nim najważniejsze informacje o idei OZE, katalog zasobów i sposobów wyszukiwania, założenia licencji Creative Commons, narzędzia do otwartego publikowania i wiele innych wskazówek.
Przewodnik ten pierwotnie powstał w 2010 r. w ramach Koalicji Otwartej Edukacji (KOED) i stanowi kompilację tekstów osób związanych z Koalicją. Został on złożony w całość przez pracowników KOED: Karolinę Grodecką i Kamila Śliwowskiego. Przewodnik był dwukrotnie aktualizowany, ostatni raz na wiosnę 2011. Podręcznik powstał i został wydany w wersji papierowej dzięki finansowemu wsparciu Open Society Institute.
Ze względu na to, że od samego początku był pomyślany jako podręcznik otwarty – który ma być stale rozwijany i aktualizowany, jego autorzy zdecydowali się go udostępnić na Wikibooks.
Zachęcamy wszystkich do jego dalszego, wspólnego rozwijania.
Otwarte organizacje...
Stale powiększa się grono otwartych organizacji, których zasoby można znaleźć w sieci i swobodnie z nich korzystać. Klikając w linki możesz sprawdzić, które z przedstawionych organizacji publikują na licencjach Creative Commons, tworzą wolne i otwarte oprogramowanie albo otwarte zasoby edukacyjne.
ngo.otwartawiedza.pl/otwarte-organizacje/
Mapa Otwartych Zasobów Edukacyjnych
Wydział Otwartych Zasobów Edukacyjnych ORE opracował Raport pt. „Mapa Otwartych Zasobów Edukacyjnych”. Autorzy: Karolina Grodecka (Centrum e-Learningu AGH, Koalicja Otwartej Edukacji) oraz Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe, Koalicja Otwartej Edukacji). Publikacja kładzie nacisk na przystępne wprowadzenie w Otwarte Zasoby Edukacyjne, czyli materiały, które można swobodnie wykorzystywać, modyfikować i rozpowszechniać bez żadnych barier. W ten sposób będą udostępniane e-podręczniki Cyfrowej Szkoły. Mapa OZE dostępna jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa.
W raporcie znajdziemy m.in:.
♦ Czym są Otwarte Zasoby Edukacyjne?
♦ Jakie są rodzaje licencji Creative Commons i jak je stosować?
♦ Jakie wartościowe zasoby dla edukacji są dostępne w sieci?
♦ Jak wyszukiwać zasoby multimedialne na otwartych licencjach?
♦ Jak publikować OZE, np. w e-podręcznikach?
„Mapa Otwartych Zasobów Edukacyjnych” jest nie tylko raportem stanu obecnego. Jest także przewodnikiem dla osób zainteresowanych tworzeniem zasobów edukacyjnych.
Patronat nad Mapą objęli: Koalicja Otwartej Edukacji, Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Creative Commons Polska.
Przewodnik internetowy – poznaj, korzystaj, twórz
Publikacja Przewodnik internetowy – poznaj, korzystaj, twórz ma dostarczyć podstawowej wiedzy na temat tego, jak w sposób bezpieczny i zgodny z prawem posługiwać się internetem. Zostały w nim omówione takie zagadnienia jak:
- podstawy prawa autorskiego oraz otwartych licencji,
- Otwarte Zasoby Edukacyjne,
- otwarte zasoby dziedzictwa i kultury,
- otwarte oprogramowanie,
- bezpieczeństwo w sieci,
- projekty społecznościowe, w które można włączyć się po to, by zrobić wspólnie coś dobrego.
Przewodnik składa się z tekstów, materiałów edukacyjnych (scenariuszy zajęć i kart pracy) oraz 7 plakatów. W wersji wydrukowanej trafił do Publicznych Punktów Dostępu do Internetu, jak również bibliotek oraz wielu instytucji zajmujących się edukacją nieformalną.
Zapraszamy do lektury przewodnika.
Przydatne strony
http://creativecommons.pl/ - strona gówna Creative Commons - międzynarodowej organizacji wspierającej dzielenie się twórczością, współpracę i innowacje poprzez otwarte rozwiązania prawne.
"Licencje Creative Commons to zestaw gotowych narzędzi prawnych skierowanych zarówno do twórców, jak i do odbiorców. W myśl zasady “pewne prawa zastrzeżone” twórca sam określa warunki, na których udostępnia swoje utwory – ograniczenia i swobody, które nakłada na odbiorców stworzonych przez siebie treści. Jest to alternatywa wobec reguły prawa autorskiego “wszystkie prawa zastrzeżone”, która ogranicza – często niepotrzebnie – możliwość twórczego korzystania z dóbr kultury."
http://domenapubliczna.org/ Strona prowadzona przez Koalicję Otwartej Edukacji poświęcona domenie publicznej. Zawiera m.in. wykazy autorów, których twórczość przeszła do domeny publicznej oraz poznamy miejsca, w których możemy znaleźć twórców oraz ich twórczość, która od dawna jest już naszą wspólną własnością.
http://koed.org.pl/ Koalicja Otwartej Edukacji jest porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem jej działania jest budowanie, promocja i aktywizm na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych rozumianych jako materiały, które są udostępnione w sposób otwarty i gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i odtwarzania utworu, wolność poznawania dzieła oraz stosowania zawartych w nim informacji, wolność redystrybucji i wolność dystrybucji dzieł pochodnych.
http://otwartezasoby.pl/ Wyszukiwarka otwartych i darmowych zasobów muzyki, wideo i treści w sieci.
http://otwartanauka.pl/ Portal zwierający informacje o ruchu otwartej nauki w Polsce i na świecie.
http://centrumcyfrowe.pl Strona zawierająca projekty na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego przy wykorzystaniu potencjału narzędzi cyfrowych oraz modeli współpracy opartych na dzieleniu się zasobami i wiedzą.
http://open.agh.edu.pl/index.php?id=1&theme=1280 Open AGH to uruchomione w styczniu 2010 roku pierwsze w Polsce uczelniane repozytorium Otwartych Zasobów Edukacyjnych rozumianych jako materiały udostępniane swobodnie, za darmo wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji.
W serwisie dostępne są kursy, skrypty, testy, ćwiczenia, prezentacje i symulacje ze 102 obszarów akademickich.
https://pl.khanacademy.org/ Organizacja non-profit udostępniająca kształcenie na światowym poziomie wszedzie i dla każdego.
https://otwartawiedza.pl Otwarta Wiedza to zasób wiedzy o prawie autorskim, licencjach Creative Commons i otwartości w edukacji, nauce i kulturze.
http://uniwersytet-wirtualny.edu.pl Pierwszy polski portal otwartych kursów akademickich.
http://legalnakultura.pl "Legalna Kultura to kampania pozytywna, integruje środowiska twórców i odbiorców kultury. Kształtuje poczucie odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości, promuje korzystania z legalnych źródeł kultury. Dlatego jednym z priorytetów projektu jest tworzenie Bazy Legalnych Źródeł."