NINATEKA to portal internetowy przygotowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, mający na celu umożliwić szeroki dostęp do polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz promować sztuki audiowizualne. Z myślą o nauczycielach i uczniach stworzono specjalną platformę edukacyjną NINATEKĘ EDU.

NINATEKA pomoże Ci w świadomym i twórczym wykorzystaniu nowych mediów w szkolnej edukacji.

W zbiorach NINATEKI (WWW.ninateka.pl) możemy znaleźć filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów i audycji radiowych. Wszystkie opublikowane treści audio i wideo opatrzone są merytorycznym komentarzem oraz uzupełnione o powiązania tematyczne i gatunkowe.

W przeciwieństwie do innych popularnych serwisów, większość zasobów NINATEKI jest dostępna za darmo, bez konieczności logowania.

NINATEKA EDU to multimedialna biblioteka edukacyjna skierowana do nauczycieli i uczniów wszystkich etapów kształcenia.

Wśród treści dedykowanych nauczycielom znajdziemy m. in. internetowy pakiet lekcji filmowych dla uczniów szkół pondgimnazjalnych EKRAN 2.0, cykl filmów MUZYKOTEKA SZKOLNA oraz Internetowy Teatr TVP dla Szkół, czyli grane na żywo spektakle, odbierane równocześnie przez szkoły w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej (WWW.iteatr.tvp.pl).

Bogate zasoby portalu (animacje, bajki, wywiady, dokumenty, audycje) można wykorzystywać na lekcjach języka polskiego, historii, wos-u, wiedzy o kulturze, edukacji artystycznej, medialnej czy regionalnej.

Aby uzyskać do nich dostęp, trzeba najpierw przejść proces rejestracji.

 

Źródło: N@uczyciel 2013 nr 15